britanija

Свет

Напуштањето на ЕУ ќе го наруши британскиот животен стандард

А1он
Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија ќе предизвика нарушување на животниот стандард во земјата, предупреди Мохамед ел-Ериан, раководител на „Пимко“, најголемиот фонд за обврзници
Свет

Полска го награди Тони Блер за помошта при влегувањето во ЕУ

А1он
Поранешниот британски премиер Тони Блер е добитник на годинешнава награда на Асоцијацијата на бизнис лидерите во Полска, како благодарност за неговото залагање и помагање земјата
Свет

Велика Британија ќе и предложи на ЕУ да го „олабави“ ембаргото за оружје кон Сирија за да може опозицијата да ја снабдува со опрема

А1он
Велика Британија ќе им предложи на земјите од ЕУ да го олабават ембаргото за воени испораки за Сирија, за на опозицијата да и испраќа воена
Свет

Тони Блер: Напуштањето на ЕУ е катастрофа за Велика Британија

А1он
Поранешниот британски премиер Тони Блер изјави дека ќе биде „катастрофа за Велика Британија, доколку земјата ја напушти ЕУ“. Тој ја осуди сегашната политичка стратегија на
Свет

Големо мнозинство Шкотланѓани се против отцепување на Шкотска

А1он
Големо мнозинство од населението на Шкотска се против отцепување на земјата од Велика Британија и создавање независна држава, покажува истражувањето што го направи агенцијата „Скотиш
Свет

Анкета: Четириесет отсто од Британците сакаат напуштање на ЕУ

А1он
Четириесет проценти од Британците сакаат напуштање на ЕУ, покажуваат денеска објавените резултати од анкетата, еден ден откако британскиот премиер Дејвид Камерон вети одржување референдум за
Економија

ММФ ја предупредува Велика Британија да ги „олабави“ острите скратувања на буџетот

А1он
 ММФ ја предупреди британската Влада дека е време за „олабавување“ на острите скратувања на буџетот и за создавање нов план за стабилизирање на домашната економија.