britanija

Свет

Полицијата го бараше, а тој си спиеше под својата фотелја

А1он
[staff name=”Eлена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Британското семејство Лореи ја крена на нозе полицијата во Свензиј, поточно во Велс, кога пријавија исчезнување на нивниот петгодишен син Џенсон. Полиција,
Свет

Дејвид Камерон навести парите за меѓународна помош да се префрлат за британската Армија

А1он
 Британскиот премиер Дејвид Камерон ја навести денеска можноста, парите што Велика Британија ги издвојува за меѓунаридна помош за помалку развиените земји во светот, да се
Магазин

Мантел: Кејт Мидлтон е пластична принцеза

А1он
[staff name=”Eлена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Британската писателка, Хилари Мантел крена голема прашина во јавноста, со описот на вовотката од Кембриџ, која ја нарече „пластична прицеза“ и „полирана
Свет

Половина од Британците сакаат Британија да излезе од ЕУ

А1он
[staff name=”Eлена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Половина Британци сакаат Велика Британија да излезе од Европската унија, покажа истражувањето чии резултати ги објави „Фајненшал тајмс“. Во анкетатата на Институтот
Свет

Британија: Се обеси деветгодишно момче

А1он
[staff name=”Eлена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Деветгодишно момче, Арон Дагмор од Британија се обеси, бидејќи соучениците го малтретирале. Тој е едно од најмалите деца во оваа држава, кои
Свет

ВИДЕО: Актер обвинет за силување и злоставување на деца

А1он
[staff name=”Eлена Георгиевска” position=”Автор”][/staff]Еден од најпознатите британски телевизиски актери, ѕвездата од серијата „Coronation Street“, Мајкл Ле Вел (48) е обвинет за силување и злоставување на
Економија

Велика Британија бара глобални мерки за неплаќањето данок

А1он
 Британскиот министер за финансии Џорџ Озборн, изјави денеска дека Велика Британија побарала од земјите членки на групата Г-20 заеднички мерки за да се спречи неплакањето
Свет

Даунинг стрит 10 го осуди однесувањето на трговијата околу скандалот со коњското месо

А1он
Даунунг стрит 10 го осуди денеска однесувањето на британските трговски компании вмешани во скандалот со коњското месо. Претставник на кабинетот на британскиот премиер Дејвид Камерон