brisel

Свет

Обама со делегација од 900 лица пристигна во еднодневна работна посета на Брисел

А1он
Претседателот на Соединетите Американски Држави (САД), Барак Обама, вечерва во придружба на делегација од 900 лица пристигна во Брисел, во рамки на неговата еднодневна посета
Македонија

ВИДЕО: Македонката Ирена Петковиќ уапсена на аеродромот во Брисел

А1он
Макeдонката Ирена Петковиќ како и што претпоставуваше самата е уапсена синоќа, веднаш по слетувањето на ародромот во Брисел и е сместена во женскиот затвор Укле.
Македонија

ВИДЕО: Брисел осуди со затвор Македонка дека го киднапирала своето дете

А1он
На Македонката Ирена Петковиќ судот во Брисел во отсуство и пресудил дека го киднапирала сопственото дете, и поради тоа и одредил провизорна четиригодишна казна затвор
Регион

НАТО и ЕУ го осудија терористичкиот напад во Бугарија

А1он
Генералниот секретар на НАТО, Андерс Фог Расмусен, претседателот на Европскиот парламент, Мартин Шулц и еврокомесарот за внатрешни работи Сесилија Малмстром денеска остро го осудија вчерашниот
Свет

Брисел под закана за терористички дејствија поради „бурките“

А1он
Портокалов код или трет претпоследен степен на готовност за реакција е активиран во Брисел и регионот околу поради закана од дејствија на екстремисти или терористи.