bregzit

Свет

Фрост: Велика Британија повторно е целосно независна држава

А1он
Британскиот главен преговарач за Брегзит, Дејвид Фрост, изјави по постигнувањето на трговскиот договор со Европската унија, дека Велика Британија од 1 јануари „повторно ќе биде
Свет

Мишел: Договорот со Велика Британија е најдобар исход за сите

А1он
Претседателот на Европскиот Совет (ЕС), Шарл Мишел изјави дека постигнувањето договор за воспоставување на блиски односи помеѓу Европската Унија и Велика Британија е „голем чекор
Свет

Фон дер Лајен: Имаме добар и фер договор со Велика Британија

А1он
Конечно постигнавме договор, изјави претседателката на Европска комисија Урсула фон дер Лајен по повод трговскиот договор помеѓу Европска Унија и Велика Британија. Договорот е постигнат
Свет

Лондон и Брисел конечно се договорија за трговијата, Британија го напушта заедничкиот ЕУ пазар на 1 јануари

А1он
Велика Британија и Европска Унија денеска постигнаа согласност за трговскиот договор по Брегзит, јави Би-Би-Си. – Со овој договор е испорачано се што и беше
Свет

ЕУ е спремна за Брегзит-разговори со Лондон и по Нова година, тврдат дипломати

А1он
Европската унија е подготвена да преговара со Велика Британија и по крајот на преодниот рок на крајот на годината, изјавија дипломатски извори за западни медиуми,
Свет

Верхофстат: Сцените од Кент покажуваат што значи да се напушти ЕУ

А1он
Европратеникот Ги Верхофстад предупреди дека сцените во Кент се потсетување на она „што навистина значи да се напушти Европската унија“. Поранешниот претседател на работната група
Свет

Лајен и Џонсон разговарале за риболовот и коронавирусот

А1он
Претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен и британскиот премиер Борис Џонсон денеска телефонски разговараа за несогласувањата околу риболовот како дел од обидите за
Свет

Европратениците предлагаат продолжување на преодниот период по Брегзит

А1он
Високопозиционирани претставници на Европскиот парламент ја повикаа Велика Британија да прифати продолжување на рокот на важење на привремениот договор со ЕУ за трговските прашања. Дојче
Свет

Преговорите меѓу ЕУ и Велика Британија се во клучна фаза

А1он
Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние, вели дека разговорите со Велика Британија за трговскиот договор по Брегзит се наоѓаат на клучната точка. „Во