bregizt

Свет

Европскиот парламент го изгласа трговски договор помеѓу ЕУ и Велика Британија

А1он
Со 660 гласови „за“, пет „против“ и 32 воздржани европратениците вчера го изгласаа трговскиот договор помеѓу Велика Британија и Европска Унија по Брегзит, со што
Регион

Могерини: На Самитот на ЕУ, покрај за Брегзит, ќе разговараме и за Западен Балкан

А1он
Високата претставничка на Европска унија за надворешна политика и безбедност, Федерика Могерини пристигнувајќи на Самитот на ЕУ истакна дека покрај за Брегзит, ќе се разговара
Свет

Туск: ЕУ сака да ѝ помогне на Тереза Меј, но прашањето е како

А1он
Претседателот на Европскиот совет Доналд Турс денеска по состанокот со британската премиерка Тереза Меј, порача дека Европската унија е подготвена да и помогне за да
Свет

Меј не се откажува од планот од Чекерс за идните односи со ЕУ

А1он
Британската премиерка Тереза Меј смета дека нејзиниот план, претставен во резиденцијата Чекерс пред неколку месеци, е единствениот реален план доколку Велика Британија и Европската унија
Регион

Пејџ: И по Брегзит, Велика Британија ќе биде заинтересирана за Западен Балкан

А1он
ританскиот дипломат Ендрју Пејџ, координатор на Самитот ЕУ – Западен Балкан, што во јули ќе биде одржан во Лондон, изјави дека Велика Британија и по
Свет

Барние: Не постои можност Брисел и Лондон да склучат трговски договор пред Брегизт

А1он
Главниот преговарач на ЕУ за Брегзит, Мишел Барние смета дека нема можност Брисел и Лондон да успеат да склучат договор за слободна трговија до март