borut pahor

Македонија

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на С.Македонија

А1он
Претседателот на Словенија Борут Пахор денеска и утре ќе престојува во официјална посета на Северна Македонија на покана од шефот на македонската држава Стево Пендаровски.
Регион

Пахор повторно побара да се зголемат овластувањата на армијата

А1он
Словенечкиот претседател, Борут Пахор, кој заедно со министерот за внатрешни работи, Алеш Хојс, и за одбрана, Матеј Тонин, беше во посета на јужната граница кон
Регион

Колинда Грабар-Китаровиќ за последен пат како хрватски претседател во посета на Словенија

А1он
Хрватската претседателка во заминување Колинда Грабар-Китаровиќ својата последна официјална посета ја има во Словенија. Таа во претседателската палата беше пречекана со својот колега Борут Пахор,
Регион

Словенечкиот претседател Пахор во посета на Албанија

А1он
На покана на албанскиот претседател Илир Мета, попладнево во Тирана ќе допатува претседателот на Република Словенија,Борут Пахор. Со сите државнички почести ќе биде пречекан од