blinken

Свет

Борбата против Ковид-19, Кина и обновата на односите со сојузниците – меѓу осумте приоритети на новата американска надворешна политика

А1он
Американскиот државен секретар, Ентони Блинкен, во денешното обраќање до јавноста ги изложи правците на надворешната политика на САД, за што истакна дека „како никогаш порано
Свет

Блинкен „виртуелно“ ќе ги посети Мексико и Канада

А1он
Американскиот државен секретар Ентони Блинкен утре заминува во „виртуелна посета“ на Канада и Мексико, соопшти Стејт департментот, посочувајќи дека ваквото патување ги става во преден
Свет

Блинкен: За смртта на турските заложници во Ирак се одговорни „терористите на ПКК“

А1он
Шефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, денеска изјави дека „терористите“ на Работничката партија на Курдистан (ПКК) се одговорни за смртта на 13-те турски заложници во