belorusija

Свет

Лукашенко не верува дека Украина ќе влезе во НАТО и е против нејзина федерализација

А1он
Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави дека зачувувањето и зацврстувањето на стратешкото партнерство со историскиот сојузник – Русија, останува приоритетна задача на надворешната политика на земјата.
Свет

Лукашенко и Турчинов најдоа заеднички јазик за сите прашања

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, денеска, повеќе од три часа разговараше со привремениот украински претседател Олександар Турчинов. Двајцата се сретнаа во јужната белоруска Гомелска област, во
Свет

Лукашенко: Украина треба да ни биде лекција

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко ја отфрли можноста за народно востание во државата, слично на неодамнешните случувања во Украина. -Нема да има Мајдан во Белорусија-истакна
Економија

Русија, Белорусија и Казахстан создаваат Евроазиска економска унија

А1он
Претседателите на Русија, Белорусија и Казахстан денеска го одобрија институционалниот дел од договорот за Евроазиската економска унија, соопшти шефот на руската држава Владимир Путин на седницата на
Свет

ЕУ ги продолжи за една година санкциите против Белорусија

А1он
Европската унија ги продолжи за една година санкциите против Белорусија. Според коминике на Советот на ЕУ, санкциите се продолжуваат до крајот на октомври 2014 година, имајќи ја
Свет

Во Белорусија неповратно ќе се конфискуваат возилата на пијаните возачи

А1он
Во Белорусија денеска стапи во сила законот што предвидува неповратно конфискување на автомобилите на возачите кои ќе бидат фатени како повторно возат пијани во текот на една
Свет

Лукашенко го обвини Обама за „американски екцепционализам“

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска упати остри критики на сметка на американскиот колега Барак Обама, правејќи паралела меѓу нацизмот и како што рече, „американскиот