belorusija

Свет

Лукашенко ослободи шестмина политички опозиционери

А1он
На помалку од два месеци пред следните претседателски избори, на 11 октомври, белорускиот претседател Александар Лукашенко донесе одлука за ослободување од затвор на шестмина опозициски
Свет

Лукашенко за Путин: Повеќе не сум последен европски диктатор

А1он
Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко (60), во обид да го поправи својот углед, во интервју за „Блумберг“ изнел критики за својот руски колега Владимир Путин,
Свет

Средба на „нормандиската четворка“ во Минск за украинската криза

А1он
Лидерите на Русија, Украина, Германија и Франција денеска ќе се сретнат во Минск поради разговори за решавање на украинската криза. Состанокот за прекин на крвопролевањето
Свет

Почнува да функционира Евриазискиот економски сојуз

А1он
Од денеска почнува да функционира Евроазискиот економски сојуз, во кој членуваат Русија, Белорусија и Казахстан. Овие три земји создадоа Единствена економска зона или заеднички пазар
Свет

Лукашенко именува нов премиер на Белорусија

А1он
Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко денеска ги смени од функцијата премиерот, Гувернерот на Централната банка и неколку министри. Прес-службата на белорускиот претседател соопшти дека Лукашенко
Свет

Белоруско МНР: Денеска во Минск нема да има средба на Контакт групата за Украина

А1он
Во Минск денеска нема да се одржат разговори на Контакт групата за Украина, соопшти секретарот на белоруското министерство за надворешни работи Дмитриј Мирончик, пренесува ТАСС.
Свет

Минкс: Втор круг разговори на Контакт групата за Украина

А1он
Контакт групата за Украина ќе одржи денеска втор круг разговори во Минск, јавуваат украинските медиуми повикувајќи се на извор близок до организаторот на разговорите. Првиот
Свет

Предупредување до Лукашенко: Ќе завршиш како Милошевиќ, Гадафи и Хусеин

А1он
Алексеј Пушков, кој што е претседател на Одборот за надворешна политика на руската Државна Дума, го предупреди белорускиот претседател Александар Лукашенко дека поради „детант“ со
Свет

Литванец обвинет за шпионажа во полза на Белорусија

А1он
Литванското Јавно обвинителство обвини еден поранешен службеник на државната компанија за контрола на воздушниот сообраќај. за шпионажа во полза на Белорусија. – Тој е обвинет