bejrut

Свет

(ВО ЖИВО) Бејрут: судир меѓу полицијата и гневните демонстранти кои бараат одговори за експлозијата

А1он
Полицијата денеска фрли солзавец на демонстрантите во Бејрут кои се обиделе да се пробијат низ ограда за да стигнат до зградата на Парламентот, на протестот
Свет

Христијанските пратеници најавија напуштање на либанскиот Парламент

А1он
Либанската опозициска христијанска партија Катаеб, која се бори против владата на Либан, поддржана од проирански Хезболах, денеска најави дека нејзините тројца пратеници го напуштаат либанскиот
Свет

Од експлозијата во Бејрут, почина сопругата на холандскиот амбасадор во Либан

Сопругата на холандскиот амбасадор во Либан почина денеска од повредите со кои се здоби во експлозијата што се случи во пристаништето во Бејрут во вторникот,
Свет

Њујорк тајмс: Бродот што превезувал амониум нитрат потонал во Бејрут во 2018 година

А1он
Бродот „Rhosus“, од кој бил конфискуван амоним нитратот, опасна материја што најмногу се користи како ѓубриво и за правење експлозиви, потонал во пристаништето на Бејрут
Свет

(ВИДЕО) Ни милениците не беа поштедени од експлозијата во Бејрут – активистите ги бараат сопствениците на преживеаните

А1он
Во стравотната експлозија што се случи во главниот либански град Бејрут, не беа поштедени ниту животите на домашните миленици. Покрај стотиците загубени човечки животи, настрадаа
Свет

Лидерот на Хезболах негира вмешаност во експлозијата во Бејрут

А1он
Лидерот на Хезболах, Хасан Насралах, денеска ги негираше тврдењата дека неговото движење е одговорно за експлозијата во пристаништето во Бејрут. Тој рече дека експлозијата сведочи
Свет

(ВИДЕО) Во Бејрут се бараат телата на настраданите, причината за експлозијата непозната: несреќа или мешање од надворешен фактор?

Горјан Грнчаровски
Тим од 22 истражувачи од Франција започна да ги бара телата на настраданите како и доказите за експлозијата која се случи во Бејрут. Според досегашните
Свет

СЗО апелира за итна помош од 15 милиони долари за Либан

А1он
Светската здравствена организација (СЗО) апелира за помош од 15 милиони американски долари за покривање на итните здравствени потреби на Либан, по катастрофалната експлозија во пристаништето