bavarija

Свет

Зехофер нема да биде кандидат на ЦСУ за нов мандат како премиер на Баварија

А1он
Хорст Зехофер, лидерот на баварската Христијанско-социјална унија (ЦСУ) најави дека нема да се кандидира за нов мандат како премиер на Баварија на регионалните избори следната
Свет

Баварскиот премиер се заканува со тужба против Владата во Берлин

А1он
Премиерот на германската сојузна покраина Баварија, Хорст Зехофер денеска се закани дека ќе поднесе тужба против Владата во Берлин, поради нејзината политика на „отворени врати“ кон
Свет

Баварија се залага за построги мерки против азилантите од поранешна Југославија

А1он
Министерот за внатрешни работи на Баварија, Јоахим Херман, од сојузната Влада во Берлин побара да преземе мерки за ограничување на бројот на азиланти од земјите на поранешна