banka

Економија

Монетите од 50 дени се повлекуваат од промет

А1он
Кованите пари од 50 дени се повлекуваат од промет. Најниската домашна валута од утре ќе биде еден денар. Заокружувањето на крајната пресметка во готовинскиот и безготовинскиот платен
Македонија

Видни ВМРО-вци амнестирани иако „изгореа“ 150 милиони некогашни германски марки

А1он
Перење пари, организиран криминал, вмешаност на тогашната власт. Денеска многу малку или никој не се присетува дека токму на денешен ден, пред 13 и 17
Економија

Светска банка и одбри на Македонија 50 милиони долари за конкурентни развојни политики

А1он
Светска банка го одобри Првиот програмски заем за конкурентни развојни политики за Македонија во износ од 50 милиони долари. Заемот за конкурентни развојни политики е
Економија

Вечерва и утре картичките од Стопанска банка нема да можат да се користат

А1он
Поради надградба на системот за картично работење, мрежата на картички, банкоматите и ПОС терминали на Стопанска банка нема да бидат достапна во периодот од 23:00
Економија

Богов: Нема девалвација на денарот

А1он
Гувернерот на Народната банка на Република Македонија, Димитар Богов, реагира по  информациите  за девалвација на денарот. „Изјавувам дека тоа се несериозни шпекулации пласирани од некои
Македонија

Ограбена експозитура на ПроКредит банка во Скопје

А1он
Ограбена е експозитурата на ПроКредит банка во скопско Влае. Се испитува колку пари украл вооружен и маскиран разбојник. Разбојништвото се случило утрово, во експозитурата на
Економија

Светска Банка: Ова ќе биде тешка година за регионот

А1он
Невработеноста за Македонија останува главниот проблем, јавниот долг сеуште се контролира, но потребна е силна финансиска дициплина, се објаснува во Редовниот економски извештај на Светската