balkan

Економија

Најбогатите бизнисмени на Балканот

А1он
Според листата на „Форбс“ најбогат човек на Балканот е хрватскиот бизнисмен Ивица Тодориќ. Имотот на сопственикот на „Агрокора“ се проценува на 581 милиони евра. Второто
Регион

Расмусен: Албанија и сите балкански земји треба да гледаат во иднината, а не во минатото

А1он
Новиот албански премиер Еди Рама, кој се наоѓа во посета на Брисел,  оствари средба со Генералниот секретар на НАТО Андерс Расмусен, јави дописникот на МИА од
Регион

„Дан“: „Западнобалканска шесторка“ предвидува формирање заеднички парламент и полиција

А1он
Иницијативата на црногорскиот министер за надворешни работи Игор Лукшиќ за формирање „Западнобалканска шесторка“ предвидува создавање заеднички Парламент и полиција, пишува црногорскиот весник „Дан“. Лукшиќ претходно
Регион

Безвизниот режим ќе може да го укине ЕК, но под контрола на Европарламентот и Советот

А1он
Европската комисија не ќе може така лесно, со барање на некоја земја-членка на Европската унија, да го примени вчера-усвоениот механизам за привремена суспензија на безвизниот
Регион

Тонино Пицула: Одлуката за механизмот за воведување визи ќе заврши на суд

А1он
Одлуката за воведување механизам кој на одделни земји членки на Европската унија им дозволува суспензија на безвизниот режим кога е тоа неопходно, наскоро би можела
Регион

Фајон: Нема опасност за Западен Балкан од механизмот за суспензија на безвизниот режим

А1он
Пратеничката во Европскиот парламент Тања Фајон денеска порача дека не постои опасност за земјите од Западен Балкан наскоро да биде применет механизмот што овозможува привремено воведување на
Регион

Се враќаат визите за Западен Балкан?

А1он
 Европскиот пармалент денеска го усвои механизмот за можна суспензија на безвизниот режим. Еврокомесарката за внатрешни работи Сесилија Малстром ја поздрави одлуката, нагласувајќи дека со тоа
Регион

ЕП го усвои механизмот со кој се предвидува суспензија на безвизниот режим

А1он
Европскиот парламент денеска го усвои извештајот на шпанскиот европрареник од редовите на Европската народна партија, Диаз де Мера, со кој се дава зелено светло за
Регион

ДВ: Колективна казна за граѓаните на Западен Балкан

А1он
Европскиот парламент денеска треба да гласа за усвојување на механизмот за суспензија на визниот режим. Мислењата за механизмот кај европарламентарците се поделени. Додека еден дел од пратениците