balkan

Регион

„Дневни аваз“: Климатските промени го загрозуваат и Балканот

А1он
Наглите климатски промени се се поизразени и се манифестираат преку многубројните временски непогоди, а некои се случуваат во Босна и Херцеговина и во регионот, објави
Македонија

И покрај кризата Балканот и натаму приоритет на ЕУ

А1он
Балканот останува приоритет за ЕУ и покрај должничката криза, бидејќи тоа е процес кој трае, изјави денеска во Скопје Гаел Перјо Валеро, истражувач во Францускиот Институт
Свет

Расипаното месо од Германија извезувано и на Балканот

А1он
Дел од расипаното месо од Германија, завршило на пазарите во странство, вклучувајќи и некои балкански земји, пишува германскиот неделник „Фокус“, кој на сајтот наведе дека станува збор
Регион

Баросо: Сите балкански земји ќе станат членки на ЕУ кога ќе ги исполнат условите

А1он
Претседателот на Европската комисија во интервју за германскиот весник „Билд“ се заложи за прием на сите балклански земји во Европската унија. – На подолог рок (во ЕУ)
Регион

Расмусен: Вратата на НАТО останува отворена за Западен Балкан

А1он
Вратата на НАТО останува отворена за земјите од Западен Балкан, порача генералниот секретар на Алијансата Андерс Фог Расмусен и оцени дека Хрватска може да помогне во неопходните
Економија

Австриски инвеститор заинтересиран за Хипо на Балканот

А1он
Виенскиот весник Курир тврди дека австрискиот инвеститор Рони Печик наводно е заинтересиран за купување на шест банки на австриската Хипо Алпе Адриа на Балканот. Весникот