balkan

Регион

Гордон:Балканот да ги исполни условите за ЕУ и НАТО

А1он
Американскиот помошник државен секетар за европски прашања Филип Гордон по најавата на рускиот Газпром за  скопрешниот почеток на изградбата на гасоводот Јужен поток, излезе со
Регион

Хрватите сакаат мобилни телефони, Србите храна, Бошњаците кафе

А1он
Иако ефектите од економската криза на големо се чувствуваат во земјите од југоисточна Европа, старите потрошувачки навики во овој дел од Европа и понатаму се
Регион

Клинтон: Независноста на Косово е лично прашање

А1он
Косовската независност е неспорна, но нормализацијата на односите со Србија ќе биде клучна за напредокот на Косово, изјави денеска во Приштина, Хилари Клинтон. „За тоа е
Регион

Клинтон – Ештон: Не дојдовме да ја уценуваме Србија, ја сакаме во ЕУ

А1он
Американскиот државен секретар Хилари Клинтон по состанокот со српскиот претседател и премиер изјави дека продолжувањето на дијалогот на Белград со Приштина не значи дека од
Економија Македонија

Истражување: Македонците на пазарување одат пеш, купуваат секој ден и не ги читаат декларациите

А1он
Македонците и Србите пазарат повеќе пати во неделата, додека Словенците само еднаш, покажува истражувањето на потрошувачките навики во земјите од поранешна Југославија, спроведено од Институтот