azerbejdjan

Регион

Уапсен амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ поради проневера на пари

А1он
Амбасадорот на Азербејџан во Србија, Црна Гора и БиХ, Елдар Хасанов, бил уапсен денеска во Азербејџан, пренесе српски „Блиц“. „Тој е обвинет за проневера на
Свет

Азербејџан имал таен фонд за поткуп на странски лобисти, новинари и бизнисмени

А1он
Владејачката елита во Азербејџан две години имала на располагање таен фонд од 2,8 милијарди долари за да дава поткуп за европски лобисти, политичари, новинари и
Свет

Во Азербејџан се одржа протест против зголемувањето на мандатот на претседателот

А1он
Стотици демонстранти се собраа вчера во азербејџанската престолнина на протест против предложените уставни промени, кои предвидуваат да биде зголемен мандатот на претседателот, пренесува БТА. Учесниците
Свет

Во судирите со азербејџанските сили загинале 20 војници на Нагорно Карабах

А1он
Во судирите со азербејџанските воени сили во изминатите три дена во Нагорно Карабах се убиени 20 припадници на локалната војска на Нагорно Карабах, а ранети
Свет

Баку подготвен за примирје, ерменскиот претседател се закани да ја признае независноста на Нагорно Карабах

А1он
Азербејџан е подготвен за прекин на огнот во реонот на Нагорно Карабах, изјави прес-секретарот на азербејџанското МНР Хикмет Гаџиев, јави ТАСС. За таа цел „ерменската
Свет

Лавров остро го осуди односот на Азербејџан кон руската песна на Евровизија

А1он
Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров остро го осуди односот на Азербејџан кон песната на Русија на овогодишниот Евросонг, што во саботата се одржа во Малме.
Свет

Азербejџанската полиција ги растури демонстрациите во Баку против насилството во армијата

А1он
Полицијата во престолнината на Азербејџан вчера приведе неколку опозициски активисти, кои протестираа против насилството во армијата, што се први вакви демонстрации во земјата, пренесоа британските
Свет

(ВИДЕО) АЗЕРБЕЈЏАН: Пратеничка барала еден милион евра мито

А1он
Гулар Ахмедова, пратеничка во Парламентот на Азербејџан, на видео снимка бара еден милион евра од Елшад Абдулаев, поранешен ректор на еден азербејџански универзитет и за возврат