avrm

Економија

(ВИДЕО) МТСП и АВРМ: Успешно го реализираме планот за вработување, младите добиваат европски можности!

А1он
Успешно се спроведуваат Оперативниот план за вработување 2018 и пилот-програмата Гаранција за млади. Тоа покажува дека создадовме ефикасни механизми за намалување на невработеноста во Македонија,
Македонија

Кривична пријава за поранешниот директор на АВРМ

А1он
Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал поднесе кривична пријава против поранешниот директор на Агенцијата за вработување В.П. (39) од Скопје поради злоупотреба на
Економија

АВРМ објави огласи за три мерки од оперативниот план за вработување

А1он
Невработените лица и работодавачите од денеска можат да конкурираат за користење на мерките: „обука за стекнување вештини од областа на банкарството“, „практикантство“ и „субвенционирање плати“
Македонија

Без правилник за репрезентација директорот и заменикот во АВРМ си делеле пари за ручеци и патувања

А1он
Управниот одбор на Агенцијата за вработување во 2013 донел две одлуки со кои определува право на трошоци за репрезентација за директорот и поранешниот-заменик-директор за сума
Македонија

АВРМ нема информации за мерките за вработување и каде се трошат средствата, тврдат две НВО-а

А1он
Агенцијата за вработување на Република Македонија нема детална информација за спроведувањето на одредени мерки за вработување, а исто така на УНДП и уплаќа средства од
Македонија

Државна поддршка за граѓанските организации за нови работни места и развој на социјални услуги

А1он
Граѓанските организации од крајот на неделава ќе можат да аплицираат за средства за отворање 50 нови работни места. Граѓанските организации ќе можат да добијат 92
Економија

До Агенцијата за вработување досега поднесени 816 барања од стечајни работници

А1он
До Агенцијата за вработување до денес се пристигнати 816 барања од стечајни работници за исплата на надоместок согласно неодамна донесениот Закон за материјално обезбедување на
Економија

Агенцијата за вработување ќе информира за примената на Законот за стечајци

А1он
Агенцијата за вработување денеска на прес-конференција ќе информира детално за примената на Законот за материјално обезбедување на невработените лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна
Економија

АВРМ: Стечајците може да поднесат барање за надомест од државата

А1он
Стечајните работници опфатени со новиот Закон за материјално обезбедување на невработени лица поради приватизација на претпријатијата со доминантна сопственост на државата може да поднесат барање
Економија

Во Струмица координативна обука за мерките за вработување на АВРМ и УНДП

А1он
Во Струмица денеска се одржа првата координативна обука со Центрите за вработување и Центрите за социјални работи од општините кои гравитираат во југоисточна Македонија, за