avganistan

Свет

Авганистанските талибанци најавија пролетна офанзива

А1он
Талибанците најавија дека утре ја почнуваат пролетната офанзива против авганистанската Влада, силите на НАТО и нивните „дипломатски центри“ со посредство на бомбаши самоубијци и со уфрлени агенти.
Свет

Авганистан: Бројот на загинати во земјотрес и поплавите се искачи на 33

А1он
По земјотресот кој што денес го погоди источен Авганистан и поплавите во провинцијата Балк, загинаа најмалку 33 лица, соопштија официјални лица. Земјотрес со интензитет од
Свет

Најмалку 7 загинати во земјотрес во Авганистан

А1он
Најмалку седуммина загинаа, а десетици се повредени при денешниот земјотрес кој го погоди Авганистан, соопштија локалните власти. Шест лица загинаа, а 75 се повредени во
Свет

Талибанци: Киднапираните од хеликоптер се на сигурно

А1он
Талибанските бунтовници соопштија дека киднапираната група странци, помеѓу кои има најмногу Турци се однесени на сигурно подрачје во Авганистан. Талибанците заробија осум Турци и еден
Свет

Во Кандахар киднапирани деветмина деминери

А1он
Вооружени напаѓачи киднапираа деветмина Авганистанци, деминери, во јужната провинција Кандахар, соопштија денеска авганистанските власти. Деминерите се враќеле од минското поле, кога се киднапирани во областа Маиванд, изјави
Свет

Талибанците тврдат дека држат во заложништво 11 американски војници во Авганистан

А1он
Талибанците држат во заложништво 11 странци кои патувале со хеликоптер што принудно слетал во Авганистан. Според нив, станува збор за американски војници додека според официјални извори
Свет

Деветмината киднапирани во Авганистан се главно Турци

А1он
Талибанските бунтовници синоќа киднапирале девет лица, повеќето од нив Турци, кои патувале со цивилен хеликоптер што принудно слетал во источниот дел на Авганистан. Хеликоптерот, кој и припаѓа