avganistan. talibanci

Свет

Талибанците повикуваат на прекин на војната во Украина: Загрижени сме за цивилите

А1он
Министерството за надворешни работи на Авганистан објави соопштение во кое се наведува дека талибанците внимателно ја следат ситуацијата меѓу Русија и Украина и дека се
Свет

Талибанците тврдат дека речиси 10 отсто од Авганистанците се зависници од дрога

А1он
Во моментов во Авганистан има околу 3,5 милиони или девет отсто зависници од дрога, изјави заменик-министерот за здравство на талибанците, Абдул Бари Омар. – Три
Свет

Талибанците им забранија на авганистанските медиуми да емитуваат странски серии

А1он
Талибанците им забранија на локалните медиуми во Авганистан да емитуваат странски серии кои го прекршуваат шеријатскиот закон, прикажуваат жени без хиџаб и секаков вид на
Свет

САД го повика Авганистан да се бори против тероризмот во замена за хуманитарна помош

А1он
Американските власти се подготвени да обезбедат хуманитарна помош за народот на Авганистан, но ги повикуваат талибанците, кои ја презедоа власта во земјата, да ги исполнат
Свет

Талибанците бараат нивниот кандидат да биде амбасадор на Авганистан во ОН

А1он
Меѓународно непризнаената талибанска влада во Кабул повторно ги повика Обединетите нации да го признаат нивниот кандидат за претставник на Авганистан во таа меѓународна организација. Талибанскиот
Свет

Талибанците повторно побара од САД одмрзнување на авганистанските средства

А1он
По дводневните разговори во Доха на кои присуствуваа талибанскиот министер за надворешни работи Амир Кан Мутаки и специјалниот претставник на САД за Авганистан, Том Вест,
Свет

Талибанците почнаа акција против ИД-К во јужен Авганистан

А1он
Талибанците почнаа акција против засолништа на ИД во јужен Авганистан, соопштија официјални лица денеска, по зголемените крвави напади од страна на групата во последните недели.
Свет

Талибанците назначија свои членови на клучни функции во Авганистан

А1он
Талибанците денеска назначија 44 свои членови на клучни функции во Авганистан, вклучително и провинциски гувернери и началници на полицијата, што е клучен чекор во зајакнувањето
Свет

Талибанците воведуваат програма „храна за работа“

А1он
Талибанската власт во Авганистан од денеска почнуваат програма за борба против гладта, нудејќи им на илјадници луѓе пченица во замена за работна сила. – Програмата
Свет

Талибанците протераа илјадници луѓе од нивните домови

А1он
Талибанците протераа илјадници луѓе од нивните домови и од земјишни поседи на северот и југот на Авганистан, што е колективна казна, незаконска според меѓународното право,