asanz

Свет

Британски судија бара поддржувачите на Асанж да платат казна

А1он
Британскиот судија Хауард Ридл денеска побара приврзаниците на основачот на Викиликс, Џулијан Асанж да платат казна од над илјада фунти, колку што ветија дека ќе
Свет

Асанж прогласен за непријател на Америка

А1он
Американската армија го означи основачот на Викиликс Џулијан Асанж како непријател на државата, произлегува од неодамна објавените документи на разузнавачката служба на американските воздухопловни сили,
Свет

Балтазар Гарсион ќе го застапува Џулијан Асанж

А1он
Поранешниот шпански судија Балтазар Гарсон, кој стана познат по наредбата за апсење на поранешниот чилеански диктарор Аугусто Пиноче, ќе ќе го застапува основачот на Викиликс,
Свет

Еквадор бара гаранции од Велика Британија за Џулијан Асанж

А1он
Амбасадата на Еквадор побара од британските власти гаранции дека Џулијан Асанж нема, од Шведска, да биде префрлен во САД. Дипломатската мисија на оваа јужноамериканска земја,