apple

Магазин

Епл го претстави новиот „Мек-бук-ер“, прв со свој процесор

А1он
Американската фирма Епл денеска го претстави својот нов лаптоп „Мек-бук-ер“ (MacBookAir) и неколку други компјутери со нови процесори развиени од самата компанија. Според познавачите, овој
Магазин

Епл планира да произведе 75 милиони 5Г „Ајфони“ до крајот на годинава

А1он
Компанија Епл побара од своите ограноци да произведат најмалку 75 милиони 5Г ајфони во втората половина од оваа година, како и нови модели паметни рачни
Економија

Епл е највредна компанија на светот, го надмина нафтениот гигант

А1он
Епл го престигна саудискиот нафтен гигант, компанијата Арамко, и стана компанија со најголема пазарна вредност во светот. По објавувањето на квартална заработка, акциите на Епл вчера пораснаа
Свет

ВИДЕО: Лидерите на Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл демантираат дека ја задушуваат конкуренцијата

А1он
Лидерите на четирите најголеми американски технолошки компании – Фејсбук, Амазон, Гугл и Епл ги отфрлија пред Конгресот обвинувањата за монопол на дигиталниот пазар, за задушување
Свет

Првите луѓе на Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл на сослушување пред американските конгресмени

А1он
Првите луѓе на најголемите технолошки компании Фејсбук, Епл, Амазон и Гугл денеска ќе присуствуваат на сослушување пред американските конгресмени, кои ќе се обидат да ја
Магазин

„Епл“ го одложи претставувањето на новиот „Ајфон“

А1он
Компанијата „Епл“ ја презакажа планираната презентација на новите модели паметни телефони Ајфон за еден месец подоцна, односно кон крајот на октомври. Како што соопшти изданието
Економија

ЕК отвори две истраги против Епл за евентуално кршење на правилата за фер конкуренција

А1он
Европската комисија отвори две истраги за деловната пракса на Епл заради можно прекршување на правилата за фер конкуренција. Истрагите се однесуваат на услугата за мобилни