apple

Економија

„Епл“ ги зголемува инвестициите во САД, во следните пет години планира да вложи 430 милијарди

А1он
Технолошкиот гигант „Епл“ во следните пет години планира да ги зголеми своите инвестициски планови во САД на 430 милијарди долари, соопштувајќи дека тоа ќе создаде
Економија

Епл повторно на врвот на листата највредни брендови

А1он
По четири години, компанијата Епл повторно се најде на врвот на листата на највредни светски брендови, надминувајќи го Амазон, покажа истражувањето на консултантската компанија Бренд
Магазин

„Епл“ со рекордна испорака на смартфони во четвртиот квартал

А1он
Доставата и испораките на „Ајфони“ скокнаа за 22 отсто во четвртото тримесечје од 2020 година, што е рекорден скок. Со ова компанијата стана најголем продавач
Свет

Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“

А1он
Гугл ја блокираше апликацијата „Парлер“ затоа што дозволила дистрибуција на „екстремно лоша содржина“ што може да предизвика смртоносно насилство како што беше видено на Капитол.
Свет

Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store

А1он
Епл се закани дека ќе ја отстрани социјалната мрежа „Парлер“ од својата APP Store доколку наскоро не ја промени својата политика за ублажување на содржината.
Економија

Сите продавници на Епл во Британија се времено затворени

А1он
Американскиот технолошки гигант Епл времено ги затвора сите свои продавници во Велика Британија, вклучувајќи ги и оние во Шкотска, бидејќи земјата воведува дополнителни рестриктивни мерки
Магазин

Епл планира да произведува автомобили

А1он
Американската технолошка компанија Епл продолжува со развој на технологијата на автономни возила и планира во 2024 година да произведе патнички автомобил, што би ја користел
Свет

„Епл“ тужен во четири земји за влошување на перформансите на паметните телефони

А1он
Европската организација за заштита на потрошувачите, „Европотрошувачи“ (Euroconsumers) го тужи „Епл“ во четири земји на ЕУ, барајќи вкупна отштета од 180 милиони евра за намерно
Магазин

Епл го претстави новиот „Мек-бук-ер“, прв со свој процесор

А1он
Американската фирма Епл денеска го претстави својот нов лаптоп „Мек-бук-ер“ (MacBookAir) и неколку други компјутери со нови процесори развиени од самата компанија. Според познавачите, овој