antonio guteres

Свет

Гутереш: Запрете ги војните, да се бориме против вирусот

А1он
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска повика на глобално примирје за да може светот да се фокусира на борбата против пандемијата на новиот
Свет

Гутереш апелира да се избегне насилството во Венецуела

А1он
Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, упатил апел до надлежните да се избегне насилството во Венецуела, соопшти неговиот портпарол. „Секоја загуба на живот е тажна”,
Македонија

Скопје и Атина го информираа Гутереш дека стапија во сила Договорот од Преспа и името Република Северна Македонија

А1он
Скопје и Атина доставија заедничкото писмо до генералниот секретар на ООН Антонио Гутереш со кое го информираат за датумот на влегување во сила на Конечната
Регион

Пацоли до Гутереш: Белград ја прифати вистината за Косово, време е за договор

А1он
Министерот за надворешни работи на Косово, Беџет Пацоли му напиша писмо на генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш, во кое наведува дека е уверен
Македонија

Во следните неколку дена ќе се објават Уставните амандмани во Службен весник

А1он
По исполнување на сите правни услови за влегување во сила на конечната спогодба и уставните амандмани, Владата на Република Македонија, ќе го објави во Службен