Angela Merkel

Свет

Меркел ги повика светските сили во Берлин на Самит за Либија

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ги покани светските сили во недела на Самит во Берлин каде ќе се разговара за напорите за постигнување мир во
Свет

Форбс: Ангела Меркел најмоќна жена во 2019 година

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел ја предводи овогодинешната листа на Форбас за „Најмоќна жена во 2019“. Секоја година Форбс креира листа, составена од највлијателните женски лидери
Свет

Меркел тврди дека е подготвена за работа по епизодите со тресење

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изјави дека е подготвена да ги извршува своите должности по „епизодите“ со тресење, и оти се надева дека ќе ужива
Свет

Меркел не е подготвена да зборува за одложување на Брегзит

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел одби да коментира за кој период би се одложил Брегзит, истакнувајќи дека британскиот Парламент ќе го покаже правецот на натамошните случувања.
Свет

Нов состанок на Меркел и Макрон, теми брегзит и ЕУ

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел денеска ќе се сретне со францускиот претседател Емануел Макрон за да разговараат за Брегзит, односите со САД и други европски прашања.
Свет

Макрон и Меркел ќе разговараат за брегзит и иднината на ЕУ

А1он
Францускиот претседател, Емануел Макрон в среда во Париз ќе се сретне со германската канцеларка Ангела Меркел, со која ќе се разговара за трансатлантските односи, Бргзитот,
Македонија

Меркел: Признание за Заев и Ципрас на храброста за постигнатиот договор

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел им оддаде признание на премиерите на Република Северна Македонија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас за нивната храброст да
Свет

Папата Франциско, Меркел и Макрон најпопуларни лидери во светот

А1он
Според истражувањето на „Галуп“ Папата Франциско, германската канцеларка Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон се најпопуларните лидери во светот. Испитаниците во истражувањето бирале помеѓу