Angela Merkel

Свет

Меркел повика на посветеност кон демократијата на Денот на германското обединување

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел, денеска, на 31-годишнината од германското обединување повика да се продолжи посветеноста кон демократијата. – Мораме на неа заеднички да работиме, одново
Свет

Меркел: Пандемијата го менува глобалниот однос на силите во корист на Азија

А1он
Пандемијата на коронавирусот дополнително ќе го промени глобалниот однос на силите во корист на азиските земји, оцени денеска германската канцеларка Ангела Меркел. -Пандемијата економски ќе
Македонија

Меркел: Се бориме за почеток на преговорите со Северна Македонија, сè уште има шанси

А1он
Северна Македонија сè уште има шанси да ја одржи првата Меѓувладина конференција со ЕУ оваа година, во текот на германското претседавање со ЕУ, изјави канцеларката
Свет

Меркел му ја честиташе победата на Бајден

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел му ја честиташе победата на новоизбраниот претседател на САД, Џозеф Бајден, и го истакна значењето на „незаменливите“ трансатлантски односи. – Честитки!
Македонија

Борисов и Меркел разговарале за приближувањето на македонските и бугарските позиции

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов остварил видеоконференциски состанок со германската канцеларка Ангела Меркел, на кој станало збор за обидите на Северна Македонија и Бугарија да ги
Свет

Меркел до Германците: Намалете контакти и патувања

А1он
Германската канцеларка Ангела Меркел испрати порака до своите сонародници да ги ограничат социјалните контакти и да го намалат патувањето на минимум, откако беше потврдено најголемото
Регион

Борисов: Заедно со Меркел го поддржуваме патот на земјите од Западен Балкан кон ЕУ

А1он
Бугарскиот премиер Бојко Борисов на Фејсбук објави дека тој и германската канцеларка Ангела Меркел ги поддржуваат земјите од Западен Балкан на патот кон ЕУ. –
Свет

Новата германска стратегија треба да го контролира ширењето на пандемијата, смета Меркел

А1он
Сојузната германска влада заедно со покраините договорија заострување на заштитните мерки против Ковид-19 со цел да се спречи воведување на нов карантин за населението. Меркел