albin kurti

Регион

Тачи го обвини Курти дека е лажго, страшливец, расколник, човек без достоинство, антиамериканец…

А1он
Kосовскиот претседател Хашим Тачи вечерва изрече низа навреди и обвиненија на сметка на премиерот Албин Курти, за кого вели дека ѝ нанесува штети на државата,
Регион

Тачи до владата на Курти: Доста ги заострувате односите со САД, соберете се и укинете ја таксата

А1он
Косовскиот претседател Хашим Тачи побара од владата на Албин Курти под итно да се собере и да донесе одлуки во врска со таксата на српскиот
Регион

Рама го нападна Харадинај: Албин може да биде сè, но никогаш слуга на Србија

А1он
Албанскиот премиер Еди Рама реагираше по одлуката на косовскиот премиер Албин Курти за укинување на царината за прозводи што се увезуваат од Србија и Босна
Регион

Самоопределување и Демократскиот сојуз на Косово се договорија за заедничка влада

А1он
Партиите победнички на вонредните парламентарни избори во Косово, Движењето Самоопределување (ВВ) и Демократскиот сојуз на Косово (ЛДК) успеаја денеска да го постигнат конечниот договор за
Регион

Тачи му даде на Курти рок од 48 часа да предложи кандидат за премиер

А1он
Претседателот на Косово Хашим Тачи се сретна вчера со лидерот на Движењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, кому, како на лидер на партијата победничка на октомвриските
Регион

Курти кај Тачи само 15 минути, состанокот „без правни ефекти“

А1он
Состанокот на претседателот на Косово Хашим Тачи со лидерот на Дvижењето Самоопределување (ВВ) Албин Курти, на кој се очекуваше Курти да го добие мандатот за