albanija

Регион

„Винстон Черчил“ вплови во албанското пристаниште Драч

А1он
Американскиот разурнувач „Винстон Черчил“ вплови со албанското пристаниште Драч, каде ќе биде вкотвен до сабота, пренесе албанската агенција АТА. Повикувајќи се на неименувани извори од
Регион

Бериша: Соседите да се ослободат од антиалбанската доктрина

А1он
Албанскиот премиер Сали Бериша  на отворањето на дводневната  Конференција „Соседите на Албанија“  што се оддржува во Тирана, изјави дека  „соседите треба да се ослободат од
Регион

Тирана ја блокираше декларацијата на ПСЈИЕ

А1он
Самитот на земјите членки на ПСИЈЕ заврши без усвоена декларација. Албанија го блокираше предлог за заедничка декларација. Претседателот на Србија, Томислав Николиќ, на заедничката прес-конференција
Регион

Бујар Нишани нов претседател на Албанија

А1он
Албанскиот парламент денеска го избра новиот претседател на државата, Бујар Нишани (46) кој ги доби гласовите на владејачкото мнозинство. Тој е сегашниот актуелен министер за
Економија Регион

Албанија го задржа економскиот раст

А1он
Во своето обраќање на третиот инвестициски форум, организран од Агенцијата за развој и инвестиции албанскиот премиер Сали Бериша истакна дека Албанија успеала да го задржи