albanija

Регион

Чешка ќе ги блокира евроинтеграциите на Албанија

А1он
Чешкиот премиер Петр Нечас денеска упати остар протест до официјална Тирана заради одземањето на лиценцата на чешката енергетска компанија ЧЕЗ, која досега ја вршеше дистрибуцијата
Спорт

Албанската фудбалска ѕвезда во САД, Гуралеци, ненајдено починал на терен

А1он
Најпознатиот Албанец во американскикот фудбал, 22-годишниот Серџо Гуралеци во понеделникот ненадејно починал на тренинг со фудалерите на неговиот клуб „Стерлинг Хајтс Стивенсон”, јави дописникот на
Регион

Бериша: Албанија ќе ги преразгледа односите со Србија

А1он
Владата на Албанија ќе ги преразгледа сите односи со Србија, изјави премиерот Сали Бериша откако беше отстранет споменикот на на борците од Ослободителната војска на Прешево,
Регион

За изборната кампања Бериша ќе ја ангажира компанијата што ја водеше кампањата на Обама

А1он
 Изборната кампања на демократите на актуелниот албански премиер Сали Бериша за парламентарните избори кои ќе се одржат на 23 јуни годинава, ќе ја организира американска
Регион

Официјална Тирана порачува да се запре албанофобската бура

А1он
Албанската Влада го осуди отстранувањето на споменикот на припадниците на ОВПМБ од центарот на Прешево, оценувајќи го овој чин како „последователна потврда на албанофобијата на
Регион

Албанија го потпиша договорот за транс јадранскиот гасовод

А1он
Потпретседателот на албанската Влада и министер за економија, трговија и енергетика, Едмонд Хаџинасто и генералниот директор на компанијата Транс Адриатиц ТАП АГ, Кејтил Тунгланд ставија
Регион

Албанија го потпиша договорот за транс јадранскиот гасовод

А1он
Потпретседателот на албанската Влада и министер за економија, трговија и енергетика, Едмонд Хаџинасто и генералниот директор на компанијата Транс Адриатиц ТАП АГ, Кејтил Тунгланд ставија
Регион

Грција загрижена да не остане во мрак, по продажбата на албанските ХЕЦ на Турците

А1он
По продажбата на четирите албански ХЕЦ на турската компанија „Курум интерншнл“ грчките медиумите преплавени со написи за загриженоста на Грција да не остане во мрак,
Регион

За пет години 180.000 Албанци се вратиле од Грција во татковината

А1он
Во последните пет години од Грција во Албанија се вратиле околу 180.000 имигранти, се наведува во извештајот на американската Агенција за меѓународен развој (УСАИД). Всушност