albanija

Регион

Македонски државјани учествувале во киднапирање на Албанец

А1он
Албанската полиција трага по двајца македонски државјани, кои заедно со уште тројца албански нарко дилери го киднапирале Евар Красниќи од тиранската населба Фарк, поради нерасчистени
Регион

Карпентер: Изјавата на Бериша е за домашна употреба, но сонот за голема Албанија е жив

А1он
Сонот за голема Албанија се уште е жив во југоисточна Европа, оценува Тед Гален Карпентер, експерт за одбранбени и надворешно-политички прашања на најпознатиот либертаријански институтот
Регион

Нишани за откажаната посета на Иванов: Ние го почитуваме пријателот

А1он
Албанскиот претседател, Бујар Нишани во емисијата „Топ стори“ на тиранската телевизија „Топ-чанел“, меѓу другото изјави дека претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов немал никаква причина
Регион

Нишани: Албанија нема територијални претензии кон соседните држави

А1он
Албанија и нејзиниот народ немаат територијални претензии кон соседните држави, изјави албанскиот претседател Бујар Нишани вчера во Тирана. На прашањето по повод откажувањето на посетата
Регион

ВИДЕО: Масовна тепачка во Тирана за торта на плоштадот

А1он
Илјадниции Албанци кои дојдоа на  централната прослава за Денот на албанското знаме во Тирана се степаа за големата торта, со површина од 55 метри квадратни.