afroamerikanec

Свет

Европскиот парламент усвои Резолуција против расизмот и остро го осуди убиството на Флојд

А1он
Европскиот парламент усвои резолуција „Животите на црнците се важни“ како одговор на протестите за расна правда што се проширија низ цела Европа по убиството во
Свет

Во САД одбележан Денот на расна еманципација

А1он
После повеќенеделни протести против полициската бруталност и расизмот, илјадници активисти демонстрираа низ САД, но во карневалска атмосфера по повод Денот на еманципација, кога се одбележува
Свет

ВИДЕО: Американската полиција уби Афроамериканец кој се спротивстави при апсење

А1он
Американската полиција уби уште еден Афроамериканец, 27-годишниот Рајшард Брукс. Полициски службеници во Атланта пукале и го убиле 27-годишниот Афроамериканец, откако го пронашле како спие во