afrikanska cuma

Македонија

Донесени мерки против африканската чума: Половина од дивите свињи ќе се застрелаат, а питомите ќе бидат заклани

А1он
Отстрел на дивите свињи, уништување на питомите свињи кои не се под биосигурносен надзор и засилени царински контроли на граничните премини за да се спречи
Регион

Недимовиќ: Африканска чума на четири свињарски фарми во Србија

А1он
Српскиот министер за земјоделие Бранислав Недимовиќ денеска потврди дека на територијата на земјата има случаи на Африканска чума кај свињите, пренесе државната телевизија РТС. Според
Македонија

АХВ забрани увоз на свинско месо од Србија поради африканската чума

А1он
Агенцијата за храна и ветеринарство (АХВ) денеска донесе забрана за увоз на свинско месо и преработки, како и увоз и транзит на живи домашни и
Македонија

Африканската чума демне, малите свињарски фарми најслаба алка

А1он
Африканската свинска чума ги „крена на нозе“ ветеринарите. Ги „размрда“ фармерите. Го вклучи црвениот аларм кај надлежните институции и кај ловните друштва. Сите се „на