5g

Економија

Отворена Третата меѓународна конференција BalkanCom 2019 посветена на 5G технологијата

А1он
Во Скопје официјално е отворена Третата меѓународна конференција од областа на телекомуникациите BalkanCom 2019 која годинава е посветена на 5G технологијата. За време на нејзиното
Свет

Дебата во ЕУ за ризиците од 5Г технологијата врз легалното прислушкување

А1он
Министрите за внатрешни работи на Европска Унија на денешниот состанок во рамките на Советот за внатрешни ќе дебатираат за влијанието на 5Г технологијата врз овластеното
Економија

На ФЕИТ ќе се тестираат 5Г мобилни технологии и системи

А1он
Студентите и професорите на Факултетот за електротехника и информациски технологии ќе можат да тестираат нова 5Г технологија во денеска промовираната лабораторија на Институтот за телекомуникации.
Економија

На ФЕИТ ќе биде отворена прва лабораторија за тестирање на 5Г

А1он
По повод Светскиот ден на телекомуникациите – 17 мај, денеска на Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) ќе биде отворена првата лабораторија за тестирање
Магазин

Компаниите размислуваат за замена на „ви-фи“ со „5Г“

А1он
Многу компании во Германија сериозно размислуваат за варијантата да ја заменат својата внатрешна „ви-фи“ инфраструктура со затворени „5Г“ мрежи, соопшти „MИT Технолоџи Ривју“. Меѓу нив
Економија

Берлин би можел да забрани учество на Кинези во изградбата на германската 5Г мрежа

А1он
Влијателни личности во Германија се обидуваат да ја убедат Владата во Берлин да не дозволи кинески компании, како „Хуавеи“, да ја градат инфраструктурата за мрежи
Македонија

Јавен состанок на АВМУ за воведување 5Г мобилна технологија

А1он
Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) денеска ќе одржи втор јавен состанок за годинава, на кој, меѓу останото, ќе бидат презентирани потребните активности