5g

Македонија

Македонски телеком: Нема 5G мрежа во употреба

А1он
Македонски телеком“ денеска преку соопштение ги демантираше информациите дека е активирана 5G мрежа во земјава. – Деновиве на социјалните мрежи се споделуваат лажни информации дека
Македонија

Продолжен рокот за мислења и забелешки до АЕК за издавање одобренија за 5Г

А1он
До 20 април е продолжен рокот во којшто до Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) може да се достават мислења и забалешки од заинтерсираните страни во
Економија

ЕУ со ограничувања за високоризичните доставувачи на 5G опрема

А1он
Членките на Европската унија можат да ги ограничат или исклучат високоризичните снабдувачите со 5G опрема од главните делови на нивните телекомуникациски мрежи, покажуваат новите упатства
Македонија

Кинескиот удел во македонската 5Г мрежа е проблематичен, Владата ќе реагира

А1он
Иако не е услов за членството на Северна Македонија во НАТО се отвораат прашања околу безбедноста и кинеското влијание во развојот на 5Г мрежата и
Свет

Пекинг со критики до САД поради противењето на кинеската 5Г технологија

А1он
Кинеските власти денеска го критикуваа официјален Вашингтон поради противањето на кинеската телекомуникациска технологија од новата генерација. Критиките од Пекинг дојдоа откако американскиот потпретседател Мајк Пенс