5g

Свет

5G технологијата станува реалност, Кина ќе изгради повеќе од 600 илјади базни станици до крајот на годината

А1он
Испораката на 5G телефони во Кина достигнаа 17,51 милиони единици минатиот месец, покажуваат податоците на Кинеската академија за информатичка и комуникациска технологија (CAICT). Оваа бројка
Свет

Американски фирми можат да соработуваат со „Хуавеи“ на стандарди за 5Г

А1он
Американските компании можат да соработуваат со „Хуавеи“ за да воспостават стандарди за технологии од следната генерација, соопшти Министерството за трговија на САД. „Ова е важна
Видео Македонија

(ВИДЕО) Анкета: Поврзаноста на коронавирусот со 5G мрежата е теорија на заговор

За разлика од пред околу еден месец кога преку бројни коментари на социјалните мрежи се водеа дебати каде дел граѓани тврдеа дека за ширењето на
Економија

АЕК ги утврдува условите за одобренија за 5Г, тендер на крајот на годината

А1он
Домашни оператори, заинтересирани странски компании и граѓани до 20 месецов, кога истече рокот, доставиле мислења и забелешки до Aгенцијата за електронски комуникации во врска со
Свет

Помпео: Поради однесувањето на Кина, државите ќе размислат за Хуавеј

А1он
Американскиот државен секретар Мајк Помпео денеска изјави дека улогата на Кина во глобалната пандемија на коронавирусот веројатно ќе ги принуди државите да ја преиспитаат својата
Свет

ЕК: Нема никаква поврзаност помеѓу 5Г и коронавирусот

А1он
Европската комисија (ЕК) денеска одговори на бројните дезинформации што се шират на социјалните медиуми за некаква поврзаност со 5Г мрежата и епидемијата на коронавирусот, јави
Македонија

Министерство за информатичко општество: Нема 5Г мрежа кај нас

А1он
Од Министерството за информатичко општество и администрација ги демантираа информациите дека деновиве во Северна Македонија се прават тестирања за 5Г мрежа. – Владата на Република