Зверев преку Федерер до финалето во Лондон

Од:

Младиот германски тенисер Александар Зверев првпат во кариерата ќе игра во финалето на завршниот Мастерс во Лондон.

dobivaj vesti na viber

Тој денес во полуфиналето го победи Швајцарецот и трет светски рекет Роџер Федерер со 2-0, по сетови 7:5 и 7:6.

Противник на Зверев во финалето ќе биде победникот на вториот полуфинален меч во кој се среќаваат српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ и Кевин Андерсон од Јужноафриканската Република (почеток 21 часот).

Мастерс во Лондон се игра за награден фонд од 8,5 милиони долари.

Би можело да ве интересира

Федерер ќе игра на домашниот турнир во Базел во октомври

А1он

Зверев исфрлен од турнирот во Акапулко

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев со рекет тргна кон судијата по изгубен меч

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев погоден во глава со топче

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Федерер ќе го пропушти Австралија опен 2022

Ана Ололовска