Зверев почна со тешка победа во Лондон

Од:

Германскиот тенисер Александар Зверев со победа го почна своето учество на финалниот АТП турнир во Лондон.

dobivaj vesti na viber

Во натпреварот од првиот круг од групата „Густаво Куертен“, Зверев триумфираше по два тајбрејка (7:6 (5), 7:6 (1) над хрватскиот тенисер Марин Чилиќ, во натпревар кој траеше два часа и девет минути.

Подоцна денеска се игра вториот натпревар од групата, каде што лидерот на АТП листата, Новак Ѓоковиќ (Србија) се среќава со Американецот Џон Иснер.

Во вчерашните дуели, Кевин Андерсон отвори со победа против Доминик Тим, додека Кеј Нишикори изненадувачки го совлада Роџер Федерер.

Би можело да ве интересира

Зверев исфрлен од турнирот во Акапулко

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев со рекет тргна кон судијата по изгубен меч

Ана Ололовска

ВИДЕО: Зверев погоден во глава со топче

Ана Ололовска

Ѓоковиќ остана без финале, Зверев ќе се бори за титулата во Торино

Катерина Павлова-Николовска

Зверев: Мило ми е што АТП започна истрага за обвинувањата против мене, подолго време барав да го сторат тоа

Ана Ололовска

Зверев ја освои 12. АТП-титула во кариерата

Ландов