Зверев го „прегази“ Хачанов за злато од Игрите во Токио

Од:

Германскиот тенисер Александар Зверев го победи Русинот Карен Хачанов во финалето во машка конкуренција на Олимпијадата во Токио.

Средбата траеше еден час и дваесет минути.

Зверев победи со 2:0, по сетови 6:3 и 6:1.

За потсетување, во мечот за бронзата Шпанецот Пабло Карено-Буста го победи Србинот Новак Ѓоковиќ со резултат 6:4, 6:7 (6:8) и 6:3.

Би можело да ве интересира

Сребрените грчки ватерполисти, половина од премијата за медалот од Токио ќе ја донираат за погодените од пожарите

Свечено затворени Олимписките игри во Токио

Дресел најуспешен спортист, Мекион најуспешна спортистка на ОИ во Токио

Парадата на спортисти започна на свеченото затворање на Олимпијадата во Токио

А1он

Македонскиот борач Нуров остана без олимписки медал

Николов и Начевски ќе го судат ракометното финале на Олимписките игри

Катерина Павлова-Николовска