ЗОИ 2018: Прво злато за Унгарија во Пјонгчанг со олимписки рекорд

Од:

Во финалето на штафетата на 5.000 метри во „шорт трек“ Унгарија ја освои првата титула во историјата на Зимски олимписки игри.

Во Пјонгчанг 2018 квартетот на Унгарците влегоа во борба со претставниците на домаќините Република Кореја, како и со Кина и Канада за највредното признание.

Корејскиот тим се движеше очекувано добро во челото до средина на трката, кога се случи најлошото можно сценарио – смешно паѓање на олимпискиот шампион на 1.500 метри од Пјонгчанг 2018 Лим Хо Жу во 23-от од вкупно 45 кругови, што ја лиши земјата од можност за медал уште во оваа фаза, а подоцна Корејците завршија четврти.

Унгарската штафета го зголеми темпото во клучните моменти пред финалето и се поздрави со долгоочекуваниот успех. Лиу Шаоан, Лиу Шандор Шаолин, Виктор Кнох и Џабара Бурјан ја донесоа првата зимска олимписка титула и прв медал од 1980 година.

„Шорт трек“, штафета, 5.000 метри, мажи:

Финале А:

1. Унгарија – 6: 31.971 минути, олимписки рекорд
2. Кина – 6: 32,035
3. Канада – 6: 32,282
4. Република Кореја – 6: 42.118

Финале Б:

5. САД – 6: 52.708 минути
6. Казахстан – 6: 52.791
7. Јапонија – 7: 02.554.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски