ЗОИ 2018: ИОК го забрани руското знаме и на затворањето

Од:

Интернационалниот олимписки комитет одлучи да ги спречи спортистите од Русија да настапат под своето знаме на церемонијата за затворање на игрите на Пјонгчанг.

До последен момент Русите се надеваа на компромис, но тоа не беше постигнато. Во принцип, членството на Рускиот олимписки комитет во ИОК беше замрзнато на неопределено време на 5 декември, поради бројните допинг-скандали и наводното мешање на државата во нив за време на Олимпијадата во Сочи пред четири години.

На Олимписките игри во Пјонгчанг беа примени само наводно чисти руски спортисти, но во Кореја, двајца од нив беа фатени со забранети супстанции.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски