ЗОИ 2018: Белорусија со злато во штафетата 4 х 6 во бијатлон кај жените

Од:

Квартетот на Белорусија ја освои штафетата кај жените на 4х6 километри на Олимписките игри во Пјонгчанг.

Во најинтересната олимписка трка во бијатлон, во која многу тимови поведуваа на табелата, а потоа генералниот пласман се менуваше радикално по секое пукање, точка стави Дарја Домрачова, која беше речиси беспрекорна на последната четврта позиција.

Така трикратната олимписка шампионка од Сочи 2014 ја доведе Белорусија до титулата и златните медали со време од 1:12: 03.4.

Второто место го освои екипата на Шведска, а трета е екипата на Франција.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски