ЗОИ 2018: Австријка триумфираше во дебито на „биг ер“

Од:

Австриската сноубордерка Ана Гасер триумфираше во своето деби во дисциплината „биг ер“ во програмата на Олимпијадата. Светската шампионка Гасер собра 185,00 поени од најдобрите две серии во финалето.

Австријка (26) минатата недела заврши 15-та во дисциплината „слоупстајл“ во Пјонгчанг, но овој пат не даде шанси за натпреварувачите. Американката Џејми Андерсон, двократна олимписка шампионја во Сочи 2014 и Пјонгчанг 2018, остана на второ место со 177,25 поени.

Трета е 16-годишната Зои Сандовски со 157.25 поени, откако донесе втор медал на Нов Зеланд во историјата на зимските олимпијади и прв од 1992 година.

Сноуборд, „биг ер“, жени:

1. Ана Гасер (Австрија) – 185.00 поени

2. Џејми Андерсон (САД) – 177,25

3. Зои Сандовски (Нов Зеланд) – 157.50

4. Реира Јуабучи (Јапонија) – 147.50

5. Сина Кандријан (Швајцарија) – 140.25

6. Силе Норендал (Норвешка) – 131.50.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски