ЗОИ 2018: Американците далеку од зацртаното

Од:

Раководството на Американскиот олимписки комитет пред почетокот на Игрите во Јужна Кореја предвиде дека нивната делегација ќе се врати со 37 медали, но спортистите од САД до недела кога завршуваат ЗОИ тешко и да се доближат до оваа граница.

Агенцијата „Асошиетед прес“ пишува дека Американците ги поставија своите цели на состанокот на бордот на директори минатата година и ова проекција служела како средство за одредување на финансирањето на индивидуалните спортови.

Сепак, 48 часа пред крајот на Олимписките игри, САД имаат 21 медал, па дури и ако се оди идеално во нивна корист во најновите изданија, тие ќе останат на десет медали помалку од посакуваната цел.

Алан Ешли од локалниот комитет за АП изјави дека тимот се уште функционира добро. Тој тврди дека многу од олимпијците на САД кои пропуштија медали беа многу блиску до освојување.

Лидер по борјот на освоени медали досега на ЗОИ 2018 е Норвешка со 35, пред Канада со 27 и Германија со 25.

Би можело да ве интересира

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Јапонија ја одобри кандидатурата на Сапоро за организација на ЗОИ 2030

Ана Ололовска

Жителите на Калгари на референдум ја отфрлија кандидатурата за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Калгари организира референдум за организација на ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Милано и Кортина д’Ампецо претенденти за ЗОИ 2026

Ана Ололовска

Торино се повлече од заедничката кандидатура за ЗОИ 2026

Наум Локоски