Злато за Ивановски на 3.000 метри на атлетската Балканијада во Истанбул

Од:

Македонскиот атлетичар Дарио Ивановски денеска освои златен медал во трката на 3.000 метри на Балканското првенство во сала, што викендов се одржува во Истанбул.

Ивановски до златниот медал стигна со време од 8:03:95 минути.

На атлетската Балканијаdа учествува и Јован Стојковски, кој ќе настапи во трката на 400 метри.

На Балканското атлетско првенство во сала во Истанбул настапуваат над 250 атлетичари од 22 држави.

Би можело да ве интересира

Уште двајца руски олимписки шампиони во атлетика суспендирани поради допинг

Жарко Настоски

Кенијката Чепнгетич го собори светскиот рекорд во полумаратон

Ана Ололовска

Јанг Џијау го собори светскиот рекорд на 20 километри брзо одење

Ана Ололовска

Јован Стојоски сам ќе ја брани честа на Македонија на претстојното Европско првенство во сала

Жарко Настоски

(ВИДЕО) Падна еден од најстарите спринтерски рекорди: Грент Холовеј со ново најбрзо време во историјата на 60 метри со пречки

Жарко Настоски

„Виси“ рекордот на Стефка Костадинова во скок во височина од 1987 година – 19-годишната Украинка Махучих прескокна 206 сантиметри

Жарко Настоски