Зидан со коментар околу продажбата на Ашраф Хакими во Интер

Од:

Тренерот на Реал Мадрид, Зинедин Зидан ја коментираше ситуацијата со Ашраф Хакими, кој се очекува да биде продаден во Интер за 40 милиони евра. Десниот бек ги мина последните две сезони на позајмица во Борусија (Дортмунд) и, иако Зизу изјави дека сака да се потпира на него во иднина, сега тој е пред трансфер. Од зборовите на менторот е јасно дека ова е направено за пари.

– Ашраф? Постои спортско-технички аспект на нештата, но има и економски. Сега не е време да разговараме за тоа, иако наскоро може да има нешто официјално. Постојат три страни – клуб, фудбалер и тренер. Работите се решаваат на поинаков начин. Тоа е тоа, рече Зидан на денешната прес-конференција.

На Реал му требаат пари затоа што поради кризата скоро сигурно нема да може да ги продаде скапите Хамес Родригез и Герет Бејл на кои очигледно не се потпира. Покрај Хакими, во клубот има уште 12 отстапени кои се враќаат во Бернабеу.

Утре „белите“ ќе бидат домаќини на Хетафе во натпревар од Ла Лига и доколку бидат успешни, ќе и избегаат 4 бода на Барселона. Сепак, Зидан не брза да каже дека неговиот тим е сигурен шампион.

– Остануваат шест финалиња. Во моментот водиме со само 1 поен, ништо повеќе. Знам од мојата кариера како фудбалер дека засега немаме освоено ништо, рече светскиот шампион со Франција.

Би можело да ве интересира

Пеп Гвардиола: Тешко е да се предвидат тактиките на Зидан

А1он

Тренерот на Јувентус: Да сакаа да ме отпуштат, ќе се знаеше до сега

А1он

Од следната сезона, во Премиер лигата се враќа правилото на три измени

А1он

Фановите од септември се враќаат на трибините во Германија

А1он

Навивачите на Челзи незадоволни од новиот дрес на тимот

А1он

Серија А ќе започне на 19 септември

А1он