Зидан: Не сум го понижл Бејл, тој не сакаше да игра

Од:

Една од најдискутираните теми во шпанскиот печат во последно време е очекуваното заминување на до неодамна најскапата аквизиција во историјата на Реал Мадрид, Герет Бејл. Тренерот на „белите“ Зинедин Зидан буквално рече дека се надева дека репрезентативецот на Велс наскоро нема да биде дел од неговиот тим.

Ова предизвика силен одговор од агентот на играчот кој го идентификуваше францускиот стратег како „срам“, а не негираше дека се работи на договор за заминување на Бејл во друг клуб.

Зизу сега одлучи да фрли светлина врз ситуацијата со Бејл.

– Прво, не сум зборувал со непочитување кон никого. Тоа е најмалку што можам да направам со играч од мојот тим. Јас секогаш го кажувам истото и јас стојам зад моите зборови: „За мене, играчите се најважниот дел од тимот и јас секогаш зад нив“. Реков дека клубот се обидува да го продаде Бејл, бидејќи тоа е мојата информација, и Гарет ми кажа дека не сака да игра, бидејќи знае дека клубот сака да го продаде. Но засега тој е играч на Реал, и додека тој го носи белиот дрес, ќе тренира нормално. Ќе видиме што ќе се случи со него, појасни Зидан.

Би можело да ве интересира

Гризман за зборовите на Бензема за Жиру: Не можам да коментирам, може да доведе до проблеми

Ана Ололовска

Синдикатот на шпански фудбалери против намалување на платите и играње натпревари на секои два дена

Ана Ололовска

Бензема: Вие само ја запамтивте мојата споредба со Жиру, но тоа е вистината

А1он

Бензема за споредбите со Жиру: Не ја мешајте Формула 1 со картинг

Ана Ололовска

Чави изрази желба да се врати во Барселона

Ана Ололовска

Зидан почна преговори со Обамејанг

Ана Ололовска