ЖРК Металург го одбрани Купот

Од:

Ракометарките на ЖРК Металург триумфираа во Купот на Македонија и со тоа го одбранија пехарот освоен претходните три сезони.

Во финалето кое се одигра во салата „Автокоманда“ Металург го победи новиот шампион Вардар СЦБТ со 23:22 (14:8).

Во текот на целиот натпревар ракометарките на Металург беа во водство, но сепак следуваше неизвесна завршница. Најпрво Вардар СЦБТ преку Марина Дмитровиќ во претпоследнта минута изедначи на 22:22, а потоа во следниот напад Металург преку Сања Башиќ поведе со 23:22, што по грешката на Билјана Црвенкоска на 30 секунди до крајот се покажа како решавачки за освојување на пехарот.

За најдобар играч на завршниот турнир беше прогласен Башиќ од Металург, најдобар стрелец е Марија Штерјова од Вардар СЦБТ, додека за најдобар голман е прогласена Тања Андрејева од Металург.

За Металург ова беше 4.ти освоен Куп на Македонија, Кометал Ѓорче Петров има 16 пехари, а Вардар остана на еден од 1994 година.

Би можело да ве интересира

Еурофарм Пелистер елиминиран од Магдебург во ЕХФ ракометната лига

Жарко Настоски

Функционерите кои гледаа ракомет во сала казнети по 500 евра за групирање

Кристијан Ландов

Галетановски и Андов, со Темелковски и Каевски ќе даваат исказ во полиција, МВР најави казни

Кристијан Ландов

Директорите на зоолошка и затворот во Шуто Оризари ги прекршија протоколите и гледаа ракомет во сала

Кристијан Ландов

Македонските ракометари го победија Чиле и се пласираа во втората фаза на СП

Жарко Настоски

ИХФ повторно со доверба во Начевски и Николов, ќе судат на ракометниот Мундијал во Египет

Жарко Настоски

Leave a Comment

ten + six =