Жрепката за групите на СП во Катар на 1 април

Од:

Жрепката за групната фаза за Светското фудбалско првенство во Катар идната зима ќе се одржи на 1 април 2022 година, ден по конгресот на ФИФА закажан за 31 март во Доха.

dobivaj vesti na viber

Мерило во кој шешир ќе се најдат учесниците на Мундијалот пред жрепката ќе биде рангирањето на репрезентациите на ФИФА листата.

Во моментот на жрепката нема да бидат познати сите 32 земји учеснички, бидејќи последните две репрезентации пласманот на завршниот турнир во Катар ќе го обезбедат по интерконтиненталните плејоф натпревари.

Засега пласман на Мундијалот, кој ќе се одржи идната година од 21 ноември до 19 декември, обезбедија Данска, Германија и домаќинот Катар.

Би можело да ве интересира

Талибанците заработија милиони од Светското првенство во Катар

Ана Ололовска

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паника во Катар, голем пожар во навивачкото село

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство