Жоржињо и Путељас најдобри во избор на УЕФА

Од:

Жоржињо од Челзи е најдобар фудбалер во избор на УЕФА за минатата сезона во Лигата на шампиони, додека признанието во женска конкуренција и припадна на Алексиа Путељас од Барселона.

За најдобар дефанзивец е избран бекот на Манчестер сити, Рубен Диас, додека во женската Лига на шампиони признанието го освои Ирене Паредес од ПСЖ.

Голманот на европскиот првак Челзи, Едуард Менди, е прогласен за најдобар чувар на мрежата во Лигата на шампиони во минатата сезона, додека наградата за најдобра голманка и припадна на Сандра Панос од Барселона.

Германскиот стратег на клупата на Челзи, Томас Тухел, е избран за тренер на годината, додека признанието на УЕФА во конкуренција на женски фудбалски екипи и репрезентации му припадна на Луис Кортес од Барселона.

Би можело да ве интересира

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Куртоа ги критикуваше ФИФА и УЕФА: Тие се против Суперлигата, но го прават истото, додаваат натпревари, турнири, кога да се одморам

Ана Ололовска

УЕФА не ја обнови соработката со анти-расистичката организација ФАРЕ

Ана Ололовска

Италија и Аргентина за трофејот на „Финалисимо“

А1он

УЕФА: Одлуката на шпанскиот суд за Супер лигата е „пристрасна“

А1он

УЕФА ја суспендира дисциплинската постапка против Барселона, Јувентус и Реал

Ана Ололовска