Женскиот пехар на „Ролан Гарос“ со грешка во гравирањето уште од 1976 година

Од:

Трофејот „Сузан Ленглен“ кој се доделува на победничката на Грен слемот „Ролан Гарос“ има грешка во гравирањето од 1976 година.

Во саботата во женското финале во Париз, Ешли Барти ја победи Маркета Вондрушова од Чешка и го освои „Ролан Гарос“ за прв пат во својата кариера. Таа, исто така, стана првата австралиската тенисерка која го освои пехарот по Маргарет Корт која триумфира далечната 1973.

„Тајмс“ објави дека Барти открила грешка на трофејот.

Има грешка во гравирањето и таа ќе се поправи, потврдија организаторите на турнирот.

Се покажало дека британската победничка од 1976 година Сју Баркер е наведена како австралиска при гравирањето.

Би можело да ве интересира

Ролан Гарос – прв турнир на кој 12 пати победил ист тенисер

(ВИДЕО) Надал: Не можам да поверувам дека стигнав до 12 трофеи на Ролан Гарос

Татјана Ташкова

ВИДЕО: Надал го оправда епитетот „крал“ на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Младеновиќ и Бабош ја освоија титулата во двојки на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска

Барти со својот прв Гренд слем влезе во историјата

Тим го совлада Ѓоковиќ по голема борба и се пласираше во финалето на „Ролан Гарос“

Ана Ололовска