Женската фудбалска репрезентација ги доби ривалките во квалификациите за Светскиот куп

Од:

Македонската женска фудбалска репрезентација ќе игра во групата „Д“ со селекциите на Англија, Австрија, Северна Ирска, Летонија и Луксембург во квалификациите за Светскиот куп во 2023 година.

Во овие квалификации ќе учествуваат рекордни 51 репрезентација, поделени во шест групи со по шест тимови и три групи со пет селекции.

Натпреварите ќе се играат од септември 2021 година до септември 2022 година.

Победниците од деветте квалификациски групи ќе се пласираат директно на финалниот турнир во Австралија и Нов Зеланд, додека второпласираните во групите ќе играат баражи во октомври 2022 година.

Би можело да ве интересира

Андонова: Нè очекуваат два тешки натпревари, шансата ќе ја бараме против Австрија

Ана Ололовска

Македонските фудбалерки ги почнаа подготовките за мундијалските квалификации

А1он

ФИФА апелира да се евакуираат фудбалерки од Авганистан

Ана Ололовска

ЖФК „Каменица Саса” ги заврши настапите во женската Лига на шампиони со пораз од Бешикташ

Ана Ололовска

ВИДЕО: Сензација на стартот на Олимпијадата, Американките загубија по 44 натпревари без пораз

Жарко Настоски

Македонските фудбалерки до 19 години ја победија Албанија

Ана Ололовска